Our product range includes a wide range of gpo polyster schiflii garment lace, schiffli hakoba lace and schiffli semidull guipure lace.
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 30 mm |
| Usage | Lingerie, Home Furnishing, Blouse, Craft Work, Saree Border, Lehenga Border, Gown, Kids Wear, Kurti |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Polyester |
| Wash Care | Hand Wash, Dry Clean, Machine Wash |
| Length Per Roll | 20 meters |
| Machine wash | Yes |
| Color | White |
| Usage/Application | Ladies Garment |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Hakoba (Schiffli) |
| Width | 75 mm (3 in) |
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Work Type | Embroidered |
| Work | Embroidered |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Length | 3 Inch |
| Roll Size | 20 |
| Decoration | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Magus Creations Pvt Ltd |
| Machine wash | Yes |
| Textile Industry | Yes |
| GPO Lace | Yes |
| Dry Clean | Yes |
| Fabric Type | Dyeable Lace |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Semidull |
| Lace Width | 80 mm |
| Design | Leaf |
| Color | White |
| Feature | Dyeable |
| Application | Trimming, Saree Border, Craft Work, Gown Border, Home Furnishing, Boutique Use, Party Wear, Dupatta Border, Lingerie |
| Roll Length | 20 m |
| Craft Type | Machine Made |
| Wash Care | Cold Wash, Hand Wash, Dry Clean |
Minimum order quantity: 1000 Meter
Ankur Agarwal (CEO)
Magus Creations Pvt. Ltd.
3rd Floor, Shop No. 3006, Sai Khati Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India