Leading Manufacturer of dyeable gpo dupatta lace, dyeable gpo lace, cotton gpo lace for saree, semi dull gpo lace and semi-dull white lace for dupatta use from Surat.
₹ 8 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Semidull |
| Material | Polyester |
| Lace Width | 1.5 inch |
| Design | Chemical Lace |
| Look | Medium Look |
| Width | 50 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Work Type | Thread Work |
| Color | White |
| Usage | Lingerie, Kurti, Saree Border, Craft Work, Lehenga Border, Home Furnishing, Kids Wear, Bridal Wear, Blouse, Gown |
| Dupatta Type | Dupatta Lace |
| Pattern | Sinlge Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Polyester |
| Wash Care | Dry Clean, Machine Wash, Hand Wash |
| Length Per Roll | 20 meters |
| Machine wash | Yes |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Base Material | Polyester |
| Design | Guipure |
| Lace Width | 1.5 inch |
| Width | 20 mm |
| Dye Type | Polyester Dying |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Color | White |
| Usage | Lingerie, Craft Work, Lehenga Border, Saree Border, Gown, Kids Wear, Kurti, Blouse, Home Furnishing |
| Pattern | Single Side Border |
| Application | Dupatta Border |
| Fabric Type | Dyeable Lace |
| Packaging Type | Roll |
| Wash Care | Handwash |
| Type | Polyester |
| Length Per Roll | 20 meters |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 4 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 25 mm |
| Color | White |
| Usage | Saree Border, Kurti, Blouse, Bridal Wear, Lingerie, Kids Wear, Lehenga Border, Home Furnishing, Craft Work, Gown |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | cotton |
| Wash Care | Dry Clean, Machine Wash, Hand Wash |
| Length Per Roll | 20 Meter |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Garment |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 2.75 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 20 mm |
| Usage/Application | Garment |
| Color | White |
| Usage | Blouse, Bridal Wear, Gown, Saree Border, Lingerie, Lehenga Border, Kids Wear, Craft Work, Home Furnishing, Kurti |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Semi-Dull |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash, Dry Clean |
| Length Per Roll | 20 Meter |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 4 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Semidull |
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Lace Width | 2 inch |
| Width | 30 mm |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Thread Work |
| Color | White |
| Shade | Pure White |
| Usage | Blouse, Gown, Kids Wear, Kurti, Craft Work, Home Furnishing, Saree Border, Bridal Wear |
| Pattern | Single Side Border |
| Craft Type | Chemical Lace |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Stretch Type | Non Stretch |
| Type | Semi-Dull |
| Roll Length | 20 m |
| Wash Care | Hand Wash, Dry Clean, Machine Wash |
| Length Per Roll | 20 Meter |
| GPO Lace | YES |
| Usage/Application | Garment |
Minimum order quantity: 500 Meter
Ankur Agarwal (CEO)
Magus Creations Pvt. Ltd.
3rd Floor, Shop No. 3006, Sai Khati Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India