Offering you a complete choice of products which include semi dull gpo lace, garments white gpo lace, cotton chemical gpo lace, polyester gpo lace, chemical gpo lace and white both side border gpo polyester lace.
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 30 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Color | White |
| Usage | Lingerie, Saree Border, Kurti, Kids Wear, Home Furnishing, Blouse |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Semi-dull |
| Wash Care | Hand Wash, Dry Clean, Machine Wash |
| Size/Dimension | 3.5 cm/35.mm |
| Length Per Roll | 20 meters |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 25 mm |
| Usage/Application | Garment |
| Color | White |
| Usage | Gown, Kids Wear, Lehenga Border, Kurti, Craft Work, Home Furnishing, Lingerie, Saree Border, Blouse |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Semi-Dull |
| Roll Length | 18 m |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash, Dry Clean |
| Length Per Roll | 20 Meter |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 20 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Color | White |
| Usage | Lingerie, Saree Border, Craft Work, Bridal Wear, Home Furnishing, Gown, Lehenga Border, Kids Wear, Kurti, Blouse |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Cotton |
| Wash Care | Dry Clean, Hand Wash, Machine Wash |
| Length Per Roll | 20 meters |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 2.5 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 20 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Application | Bag Handle, Dupatta, Craft, Suit / Kurti, Saree Border, Shoelace, Drawstring (Nadi), Furnishing, Garments |
| Color | White |
| Lace Type | Scalloped |
| Usage | Home Furnishing, Craft Work, Bridal Wear, Kurti, Lingerie, Blouse, Saree Border, Kids Wear, Gown |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Polyester |
| Wash Care | Dry Clean, Machine Wash, Hand Wash |
| Length Per Roll | 20 meters |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 50 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Color | White |
| Usage | Craft Work, Blouse, Lehenga Border, Kurti, Home Furnishing, Lingerie, Saree Border, Gown, Kids Wear, Bridal Wear |
| Pattern | Latkan |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Polyester |
| Wash Care | Dry Clean, Machine Wash, Hand Wash |
| Size/Dimension | 6.cm / 60.mm |
| Length Per Roll | 20 meters |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Lace Width | 0.5 inch |
| Pattern | Both Side Border |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Shade | Pure White |
| Color | White |
| Usage | Curtains, Western Dress, Kids Wear, Table Linen, Dupatta Border, Craft Work, Bridal Wear, Home Furnishing, Lingerie, Saree Border |
| Craft Type | Chemical Lace |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Polyester |
| Length Per Roll | 20 meters |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
Ankur Agarwal (CEO)
Magus Creations Pvt. Ltd.
3rd Floor, Shop No. 3006, Sai Khati Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India