We are a leading Manufacturer of dry lace all over, cotton borer embroidery fabrics and cotton borer embroidery fabric from Surat, India.
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Design Type | All Over Embroidery |
| Fabric | Cotton |
| GSM | 60–100 GSM |
| Pattern Style | Abstract |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Usage | Lehengas, Kurtis, Dupattas, Lingerie, Home Furnishing, Shirts, Dresses, Kids Wear |
| Width | 44–45 in |
| Material | Cotton |
| Craft | Embroidered |
| Length | 20 Meter |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Color | White |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 5000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 298 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Embroidery Type | Schiffli |
| Usage | Top, Dress, Shirt, Kurti, Kids Wear |
| Work Type | Hakoba Work |
| GSM | 60–80 gsm |
| Width | 44 in |
| Pattern | All Over |
| Base Color | Off White |
| Country of Origin | Made in India |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, All Occasion. |
| Usage/Application | Unisex Kurta, Kids Kurta, palazzo, Jacket, traditional wear, Ethnic wear, sherwani, Western wear etc |
| Customizations | We can make Customizations product. |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 36 / Meter Get Latest Price
| Product Type | All Over Fabric |
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Base Fabric | Cotton |
| Embroidery Type | Machine |
| Width | 58 |
| Fabric Width | 44–45 inch |
| Usage | Saree, Lehenga, Kurti, Home Furnishing, Kids Wear, Blouse, Gown, Dupatta |
| Work Coverage | All Over |
| Color | White |
| Type | Dyeable lace |
| Usage/Application | Garment |
| Packaging Type | Than |
| Product Code | BR-82A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
Summer dresses
Blouses and tunics
Children’s clothing
Home textiles (e.g., curtains, pillow covers)
Boho and vintage-style fashion
Ankur Agarwal (CEO)
Magus Creations Pvt. Ltd.
3rd Floor, Shop No. 3006, Sai Khati Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India