Manufacturer of a wide range of products which include cotton cambric borer lace, white cotton gpo lace, cotton gpo lace, for suit and cotton chemical gpo lace.
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Hakoba (Schiffli) |
| Width | 15 mm (0.6 in) |
| Color | Cream |
| Material | 100% Cotton |
| Work Type | Embroidered |
| Work | Embroidered |
| Usage | Garments, Kurtis, Frocks |
| Pattern | Floral |
| Packaging Size | 20 Mtr |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 1.5 / Meter Get Latest Price
| Design | Chemical Lace |
| Width | 25 mm |
| Color | White |
| Usage | Saree Border, Home Furnishing, Lingerie, Kurti, Blouse, Kids Wear, Gown |
| Wash Care | Machine Wash, Dry Clean, Hand Wash |
| Machine wash | Yes |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 500 Meter
Special process:
Embroidery is done onto a non-woven geotextile paper.
The fabric is then submerged in a chemical bath or water, dissolving the paper substrate.
What remains is the delicate and beautiful lace design
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Design | Chemical Lace |
| Width | 20 mm |
| Usage/Application | Garment |
| Color | White |
| Usage | Kurti, Blouse, Gown, Lehenga Border, Saree Border, Home Furnishing, Kids Wear, Craft Work, Lingerie |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Wash Care | Machine Wash, Dry Clean, Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cotton |
| Type | Polyester |
Minimum order quantity: 500 Meter
GPO Lace, also known as Guipure lace, is created through a chemical (or Schiffli) embroidery process: intricate designs are stitched onto a non-woven paper backing that is later dissolved, leaving behind the floating lace pattern. The yarn used can be cotton, polyester, or blends
₹ 1 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 30 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Color | White |
| Usage | Gown, Lehenga Border, Kurti, Blouse, Saree Border, Home Furnishing, Kids Wear, Lingerie, Craft Work |
| Pattern | Single Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | cotton |
| Wash Care | Machine Wash, Dry Clean, Hand Wash |
| Length Per Roll | 20 Meter |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 40 mm |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Color | White |
| Usage | Kurti, Gown, Kids Wear, Home Furnishing, Lehenga Border |
| Pattern | Both Side Border |
| Fabric Type | Dyeable lace |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Polyester |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash |
| Length Per Roll | 20 meters |
| GPO Lace | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
Ankur Agarwal (CEO)
Magus Creations Pvt. Ltd.
3rd Floor, Shop No. 3006, Sai Khati Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India