Manufacturer of a wide range of products which include polyester fancy gpo butta (patch) lace, white cotton neck patch lace for ladies garment, white polyester gpo lace butta and premium gpo neck patches.
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 100 mm |
| Type | Single Sided |
| Color | White |
| Usage | Saree Border, Kids Wear, Kurti, Blouse, Gown, Bridal Wear |
| Pattern | Scallop |
| Usage/Application | Garments |
| Fabric | Dyeable lace |
| Work | Embroidery |
| Colour | white |
| Wash Care | Dry Clean, Machine Wash, Hand Wash |
| GPO Lace | YES |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Cotton |
| Material | Cotton |
| Neck Style | V Neck |
| Work Type | Thread Work, Embroidery |
| Size | Free Size |
| Color | White |
| Suitable For | Ethnic Wear, Western Wear, Kurti, Gown, Boutique Use, Sample Making, Top, Suit, Blouse, Kids Wear |
| Length | 7" |
| Occasion | Festive Wear, Office Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Neck Pattern | GPO |
| Wash Care | Dry Clean, Cold Wash, Hand Wash |
| Hand Wash | no |
| Country of Origin | Made in India |
| packaging type | PCS |
| Usage/Application | Kurti |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Chemical Lace |
| Width | 300 mm |
| Shape | Rectangular |
| Backing Type | Iron On |
| Color | White |
| Usage | Kids Wear, Gown, Kurti |
| Pattern | Floral |
| Type | Thread Work |
| Size | 25" |
| Usage/Application | garments |
| Packaging Type | PCS |
| Country of Origin | Made in India |
| GPO LACE | YES |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Cotton |
| Base Fabric | Cotton |
| Work Type | Embroidery |
| Neck Style | Round Neck |
| Size | Free Size |
| Application | Night Wear, Kurtis, Suits, Tops |
| Color | White |
| Suitable For | Ethnic Wear, Blouse, Sample Making, Gown, Kurti, Suit, Top, Boutique Use, Western Wear |
| Attachment Method | Sew On |
| Occasion | Festive, Casual, Office Wear, Daily Wear, Party |
| Design Style | Patchwork |
| Care | Hand Wash, Machine Wash, Dry Clean |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Ankur Agarwal (CEO)
Magus Creations Pvt. Ltd.
3rd Floor, Shop No. 3006, Sai Khati Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India